Prof.Dr.Sedat ÇAĞLI - Tiroid - Paratiroid Cerrahisi | Tiroid Cerrahisi
 

       
   Prof.Dr.Sedat ÇAĞLI - Tiroid - Paratiroid Cerrahisi | Tiroid Cerrahisi
 

GUATR NEDİR?

Guatr, tiroid bezin en sık rastlanan rahatsızlıklarından olup, bezde şişlik ve büyüme için kullanılan genel bir terimdir. Tiroid bezin büyümesi yaygın ve homojen bir şekilde olabildiği gibi, nodül olarak tanımlanan tiroid kitleleri şeklinde veya hem bezde büyüme hem de nodül oluşumu ile birlikte olabilir. Tiroid bezdeki büyüme çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

Tek veya birden fazla nodül veya kistlerin oluşmasına bağlı büyüme
Graves Hastalığı veya Hashimoto tiroiditi gibi otoimmün tiroiditlere bağlı yaygın büyüme
İyot eksikliğine bağlı büyüme
Çeşitli ilaçlara bağlı yaygın büyüme
Guatr yapan lahana,şalgam ve brokoli gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesine bağlı büyüme
Menapoz veya gebelikte tiroid bezde yaygın büyüme

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte guatra kadınlarda daha sık rastlanır ve bazı ailelerde daha sık olma özelliği gösterir.

En sık gözlenen ve belirgin şikayet boyunda anormal bir şişlik oluşmasıdır. Hastalık bazen tıraş olurken fark edilen veya başka bir nedenle boyun bölgesine uygulanan ultrason veya PET taraması sırasında saptanabilen bir nodül ile tanınabilir. Bezin aşırı çalışması (zehirli guatr), az çalışması veya normal çalışmasına göre hastalarda değişik şikâyetler oluşabilecektir. Guatr boyunda aşağı doğru uzanıp göğüs boşluğuna doğru inmiş ise nefes borusu ve yemek borusuna baskı yaparak nefes darlığı ve yutma güçlüğüne neden olabilecektir.

Guatrlı bir hastada öncelikle tiroid bezin normal çalışıp çalışmadığının saptanması belirlenmesi esastır. Bu nedenle  ilk yapılacak inceleme kanda TSH adını verdiğimiz tirod bezi uyarıcı hormon düzeyine bakılmalıdır. TSH normal ise hasta ötiroidtir yani hormonlar normal sınırlardadır. TSH normale göre düşük veya yüksek ise  hastada hipertiroidi (zehirli guatr) veya hipotiroidi (bezin az çalışması) söz konusudur. Bu durumu kesinleştirme için kanda dolaşan T3 ve T4 adı verilen tiroid hormon düzeylerine bakılır. Bunlar normal sınırların üzerinde ise hipertiroidi, düşük ise hipotiroidi tanısı konulur ve hastalar bu durumun nedenleri açısından incelemeye alınır ve tanı konulmasını takiben gerekli tedavi yapılır.

Tedavi seçenekleri tanıya, eldeki mevcut imkanlara, hastanın genel sağlık durumuna ve isteğine bağlı olmak üzere çeşitli şekillerde olabilecektir:
Cerrahi
Radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi)
Anti tiroid ilaçlar (Zehirli guatrlarda tiroid bezin hormon yapımını azaltmak için)
Tiroid hormonları (Hipotiroidisi yani tiroit bezin az çalıştığı durumlarda dışarıdan hormon desteği yapılması)


 
   
  Bu sitede yayınlanan bilgiler sadece eğitim ve bilgi paylaşım amaçlıdır. Burada yer alan bilgiler, tedavi ve teşhis amacıyla kullanılmamalıdır.
  Bu sitede yayınlanan bazı resimler rahatsızlık uyandırabilir.

 

Prof.Dr.Sedat ÇAĞLI - Tiroid - Paratiroid Cerrahisi | Tiroid Cerrahisi

© Copyright 2014 Tüm hakları Prof. Dr. Sedat ÇAĞLI'ya aittir.
İçerikler hiçbir şekilde kopyalanamaz ve herhangi bir yerde kullanılamaz. Bu site en iyi Internet Explorer 7 ve üzerinde görüntülenir.